لوله های فولادی ضد زنگ ASTM A312به دلیل مقاومت عالی در برابر خوردگی و استحکام مکانیکی به طور گسترده در صنایع شیمیایی، نفت و گاز، تولید مواد غذایی، صنایع دریایی و ساختمانی استفاده می شود. نمرات رایج مانند TP304، TP304L، TP316، و TP316Lویژگیهای عملکردی متفاوتی را ارائه میدهند: TP304 و TP304L برای برنامههای کاربردی مقاوم در برابر خوردگی عمومی ایدهآل هستند، در حالی که TP316 و TP316L در محیطهای غنی از کلرید یا دریایی مقاومت عالی ارائه میدهند. هر گرید از نظر ترکیب شیمیایی، استحکام کششی، جوش پذیری و پرداخت سطح متفاوت است که به مهندسان در انتخاب مواد انعطاف پذیری می دهد. برای خریداران جهانی B2B، درک این تفاوتها به بهینهسازی انتخاب مواد، مدیریت هزینهها و اطمینان از قابلیت اطمینان{9} درازمدت سیستم کمک میکند.
گریدهای لوله فولادی ضد زنگ ASTM A312
| درجه | ویژگی های کلیدی | برنامه های کاربردی |
|---|---|---|
| TP304 | مقاومت در برابر خوردگی بالا، جوش پذیری خوب، مناسب برای استفاده عمومی- | خطوط لوله شیمیایی، تصفیه آب، پردازش مواد غذایی |
| TP304L | محتوای کربن کمتر برای به حداقل رساندن حساسیت در حین جوشکاری | لوله های بویلر، سازه های جوش داده شده در محیط های خورنده |
| TP316 | مقاومت بالا در برابر خوردگی به دلیل افزودن مولیبدن، قوی در برابر کلریدها | تجهیزات دریایی، فرآوری شیمیایی، خطوط لوله نفت و گاز |
| TP316L | نسخه کم کربن TP316، جوش پذیری عالی، خطر خوردگی بین دانه ای را کاهش می دهد | محیطهای با{0}کلرید بالا، سازههای جوش داده شده، کاربردهای دارویی |
مقایسه ترکیب شیمیایی (wt%)
| درجه | C | Cr | نی | مو | منگنز | P | S | Fe |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TP304 | کمتر یا مساوی 0.08 | 18–20 | 8–10.5 | – | کمتر یا مساوی 2 | کمتر یا مساوی 0.045 | کمتر یا مساوی 0.03 | تعادل |
| TP304L | کمتر یا مساوی 0.03 | 18–20 | 8–12 | – | کمتر یا مساوی 2 | کمتر یا مساوی 0.045 | کمتر یا مساوی 0.03 | تعادل |
| TP316 | کمتر یا مساوی 0.08 | 16–18 | 10–14 | 2–3 | کمتر یا مساوی 2 | کمتر یا مساوی 0.045 | کمتر یا مساوی 0.03 | تعادل |
| TP316L | کمتر یا مساوی 0.03 | 16–18 | 10–14 | 2–3 | کمتر یا مساوی 2 | کمتر یا مساوی 0.045 | کمتر یا مساوی 0.03 | تعادل |
خواص مکانیکی
| درجه | مقاومت کششی (MPa) | قدرت تسلیم (MPa) | ازدیاد طول (%) | سختی (HB) |
|---|
| TP304 | 515–720 | بزرگتر یا مساوی 205 | بزرگتر یا مساوی 40 | 170 |
| TP304L | 485–620 | بزرگتر یا مساوی 170 | بزرگتر یا مساوی 40 | 150 |
| TP316 | 515–720 | بزرگتر یا مساوی 205 | بزرگتر یا مساوی 40 | 170 |
| TP316L | 485–620 | بزرگتر یا مساوی 170 | بزرگتر یا مساوی 40 | 150 |
پایان های سطحی
لوله های فولادی ضد زنگ ASTM A312 در چندین پوشش برای کاربردهای مختلف موجود هستند:
2B پایان- صاف، بازتابنده، مناسب برای کاربردهای عمومی صنعتی.
BA (Bright Annealed)– سطح براق{0} بالا، ایده آل برای نیازهای تزئینی یا بهداشتی.
پایان جلا– سطح آینه{0}}برای کاربردهای زیبایی شناسی یا بهداشتی.
برنامه های کاربردی محصولات
صنایع شیمیایی و پتروشیمی- لوله های TP316/316L در برابر خوردگی اسیدها، قلیایی ها و کلریدها مقاوم هستند.
دریایی و فراساحلی– مقاومت عالی در برابر آب دریا و محیطهای غنی از کلرید{0}.
پردازش مواد غذایی و آشامیدنی- لوله های TP304/304L حمل و نقل بهداشتی و تمیز کردن آسان را تضمین می کنند.
داروسازی– لولههای TP304L و TP316L با کربن کم از خوردگی بین دانهای در سیستمهای جوشی جلوگیری میکنند.
ساخت و ساز و تهویه مطبوع– لوله کشی بادوام و کم تعمیر و نگهداری-برای توزیع آب، گاز و هوا.
بازرسی و تضمین کیفیت
لوله های فولادی ضد زنگ ASTM A312 برای اطمینان از قابلیت اطمینان، تحت کنترل کیفیت دقیق قرار دارند:
گواهی مواد- گواهی های آزمایش آسیاب (MTC) که خواص شیمیایی و مکانیکی را تأیید می کند.
بازرسی ابعادی- ضخامت دیوار، OD و طول بر اساس استانداردهای ASTM A312 تأیید شده است.
آزمایش غیر مخرب-- تست اولتراسونیک (UT)، تست جریان گردابی (ECT) و تست هیدرواستاتیک.
تأیید شخص ثالث-- ISO 9001، CE یا سایر نهادهای صدور گواهینامه جهانی.
استانداردهای بسته بندی صادراتی
لوله ها بسته بندی شده و با درپوش های محافظ انتهایی بسته شده اند تا از آسیب جلوگیری شود.
بسته بندی مقاوم در برابر خوردگی یا آستین های پلاستیکی برای محموله های دریایی/هوایی.
جعبههای چوبی یا پالتهای فولادی برای لولههای بزرگ-قطر یا طول-.
برچسب زدن با درجه، اندازه، برنامه، شماره حرارت، و مرجع گواهی برای ردیابی.
سوالات متداول
Q1: لوله فولادی ضد زنگ ASTM A312 چیست؟
A1: ASTM A312 لوله های فولادی زنگ نزن آستنیتی بدون درز و جوش داده شده را برای برنامه های کاربردی مقاوم در برابر-دما و خوردگی{3} بالا مشخص می کند. به طور گسترده ای در صنایع شیمیایی، پتروشیمی، دریایی، مواد غذایی و ساخت و ساز استفاده می شود.
Q2: درجه های اصلی لوله های ASTM A312 چیست؟
A2: نمرات رایج عبارتند از TP304، TP304L، TP316، و TP316L. TP304/304L برای مقاومت در برابر خوردگی عمومی مناسب است، در حالی که TP316/316L در محیطهای غنی از کلرید یا محیطهای دریایی مقاومت بالاتری ارائه میکند.
Q3: تفاوت بین TP304 و TP304L چیست؟
A3: TP304L دارای محتوای کربن کمتر (کمتر یا مساوی 0.03٪) نسبت به TP304 (کمتر یا مساوی 0.08٪) است که باعث کاهش خوردگی بین دانه ای در حین جوشکاری می شود و آن را برای سازه های جوش داده شده مناسب می کند.
Q4: تفاوت بین TP316 و TP316L چیست؟
A4: TP316L نسخه کم کربن- TP316 است که جوش پذیری بهتری را ارائه می دهد و خطر حساسیت را کاهش می دهد. هر دو گرید در برابر کلریدها و محیط های شیمیایی خشن مقاوم هستند.
Q5: آیا لوله های ASTM A312 به اشکال بدون درز و جوش در دسترس هستند؟
A5: بله. ASTM A312 لوله های بدون درز و جوش داده شده را پوشش می دهد و امکان انتخاب بر اساس درجه بندی فشار، طول مورد نیاز و نیازهای کاربردی را فراهم می کند.
Q6: چه سطوحی در دسترس هستند؟
A6: روکش های متداول عبارتند از: 2B (صنعتی صاف)، BA (با بازپخت روشن برای مصارف بهداشتی یا تزئینی)، و پرداخت های صیقلی/آینه ای برای کاربردهای بهداشتی یا زیبایی شناختی.
Q7: چه صنایعی معمولاً از لوله های ASTM A312 استفاده می کنند؟
A7: کاربردها شامل پردازش شیمیایی، نفت و گاز، مواد غذایی و آشامیدنی، داروسازی، تجهیزات دریایی، HVAC و سیستمهای لولهکشی ساختمانی میشود.
Q8: کیفیت لوله های ASTM A312 چگونه تأیید می شود؟
A8: لولهها تحت بازرسی ابعادی، آزمایش مقاومت کششی و تسلیم، آزمایشهای غیرمخرب (التراسونیک، جریان گردابی) و گواهینامههای شخص ثالث- مانند ISO 9001، CE، یا MTC قرار میگیرند.
Q9: آیا لولههای ASTM A312 میتوانند برنامههای-فشار یا دمای بالا{3}} را تحمل کنند؟
A9: بله. بسته به درجه، برنامه زمانبندی و ضخامت دیواره، این لوله ها برای سرویس-فشار و دمای بالا{3}} مناسب هستند.
Q10: لوله های ASTM A312 چگونه برای صادرات ارسال می شوند؟
A10: لولهها با درپوشهای انتهایی محافظ، بستهبندی مقاوم در برابر خوردگی-و جعبههای چوبی یا پالتهای فولادی بستهبندی شدهاند. هر بسته با درجه، اندازه، برنامه، شماره حرارت و مرجع گواهی برچسب گذاری شده است.
Q11: چگونه برنامه مناسب لوله را انتخاب کنیم؟
A11: برنامه لوله به فشار و دمای عملیاتی بستگی دارد. برنامه های بالاتر (به عنوان مثال، SCH 80، SCH 160) دیوارهای ضخیم تر و ظرفیت فشار بالاتر را فراهم می کند.
Q12: ویژگیهای مقاوم در برابر خوردگی-هر درجه چیست؟
A12: TP304/304L در محیط های خورنده خفیف مقاوم است، در حالی که TP316/316L در کاربردهای کلرید{5}غنی، آب دریا و شیمیایی عملکرد بهتری دارد.
Q13: آیا لوله های ASTM A312 برای جوشکاری مناسب هستند؟
A13: بله، همه نمرات را می توان جوش داد. انواع کم کربن (TP304L و TP316L) برای سیستم های جوش داده شده برای جلوگیری از خوردگی بین دانه ای ترجیح داده می شوند.
Q14: محدوده اندازه معمولی برای لوله های ASTM A312 چیست؟
A14: لوله ها از قطر اسمی 1/2 تا 24 اینچ در برنامه های استاندارد شامل 5S، 10S، 40، 80، و 160 در دسترس هستند. اندازه های سفارشی نیز می توانند تولید شوند.
Q15: آیا می توان از این لوله ها در صنایع غذایی و دارویی استفاده کرد؟
A15: بله، TP304/304L و TP316/316L استانداردهای بهداشتی را برآورده می کنند، به راحتی تمیز می شوند و با الزامات بهداشتی مطابقت دارند.
Q16: لوله ها چگونه از نظر دقت ابعادی بازرسی می شوند؟
A16: قطر، ضخامت دیوار، طول و صافی با استفاده از ابزارهای دقیق مطابق با استانداردهای ASTM A312 اندازه گیری می شود.
Q17: زمان تحویل معمولی برای این لوله ها چقدر است؟
A17: زمان تحویل به اندازه، درجه، مقدار و برنامه تولید بستگی دارد، معمولاً 2 تا 6 هفته برای اندازه های استاندارد از تامین کنندگان اصلی.
Q18: آیا طول های سفارشی و برش{1}}به اندازه{2}}گزینه های موجود است؟
پاسخ 18: بله، اکثر تولیدکنندگان خدمات ساخت-برش تا- سفارشی، از جمله رزوهکاری، تراشیدن، و خم شدن را ارائه میدهند.
Q19: چگونه قیمت گذاری برای لوله های ASTM A312 متفاوت است؟
A19: قیمت به درجه، برنامه، قطر، مقدار، سطح و شرایط بازار برای فولاد ضد زنگ بستگی دارد. لوله های TP316/316L عموماً به دلیل محتوای مولیبدن بالاتر هستند.
Q20: خریداران B2B باید به دنبال کدام گواهینامه ها باشند؟
A20: گواهینامه های کلیدی شامل سیستم کیفیت ISO 9001، انطباق با CE برای بازارهای اروپایی، و گواهینامه های تست آسیاب (MTC) که خواص شیمیایی و مکانیکی را تایید می کند، می باشد.

